Loading color scheme

Preventivní zubní prohlídky

Prevence hraje velkou roli v našem zdraví. Ne jinak je tomu i u prevence zubů, kterou nepodceňujte. Pravidelná kontrola zubaře může odhalit počínající problémy a ušetřit větší zásah do chrupu a vaší peněženky.

Jak se správně starat o svůj chrup?

Rozhodně se dá předcházet zubnímu kazu nebo zánětu dásní. Preventivně musí každý z nás docházet k zubnímu lékaři a vyvarovat se tak zubnímu kazu, zánětu dásní nebo paradentóze. Dále si musíme čistit zuby minimálně dvakrát denně a váš zubní lékař by vás měl seznámit s dentální zubní nití.
Budete-li dodržovat tyto zásady a k tomu docházet pravidelně na dentální hygienu, budete mít zuby zdravé a můžete tak odhalit případný zubní problém. Je vhodné uvažovat i o správném jídelníčku, nekonzumovat příliš mnoho sladkostí a limonád, obsahující cukr.

 

 

 

 

 

Co vás čeká na preventivní prohlídce?

Při preventivní prohlídce lékař provede vyšetření včetně přihlédnutí k anamnéze, zkontroluje zuby, označí případné kazy, zkontroluje dásně a zhotoví i rentgenové snímky, které odhalí všechny zubní kazy, paradontitidu i případné záněty v okolí kořenů.

Zubní kaz

Zubní kaz je infekce způsobená bakteriemi v ústní dutině. Demineralizuje zub a zbaví ho tvrdých tkání. Bakteriální infekce je způsobena zbytky jídla, které se drží na zubu. Tvrdé tkáně se rozpadají a vyvolávají tak rozpad zubní skloviny. Nejdříve si člověk ani nevšimne, že zubní kaz má. Na vnější straně zubu se začínají objevovat křídově bílé skvrnky, které naznačují, že zub prochází demineralizací. Z bílé skvrny se stává hnědá, která tvoří dutiny. Člověk může zubní kaz poznat, jakmile začnou být zuby citlivé na studené, teplé nápoje nebo sladké. Jedná se o nejčastější onemocnění zubů.

Zánět dásní

Zánět dásní, odborně nazvaný gingivitida, se projevuje zarudlými a oteklými dásněmi. Způsobují ho bakterie zubního plaku, který ulpívá na zubech. Bakterie působí nepříznivě na zub a jeho okolí, ale to se urputně brání právě zánětem. Svou roli sehrají i obranné krvinky, které způsobí, že je dáseň začervenalá, oteklá a velmi křehká. Lehce se poraní a začne krvácet. Je mnoho faktorů, které se podílí na zánětu dásní, mezi ně patří například kouření, cukrovka, život ve stresu, vysoký věk, ale především genetická dispozice. Zjistíte-li krvácení dásní, dostavte se ke svému zubnímu lékaři, kteří zjistí příčinu. Může to být způsobeno různými aspekty:

  • zubní plak
  • afty
  • abraze dásní

Paradontóza

Paradont je závěsný aparát zubu. Pokud onemocníte paradontitidou, jedná se o zánět v paradontu, při kterém často dochází ke ztrátě zubu. Zpočátku se tato nemoc jeví jako zánět dásní, kdy vám krvácí dásně, dále se odkryjí zubní krčky, dásně už tolik nepřiléhají a zub se časem sám uvolní. Parodontitida se vyskytuje u lidí ve středním až vyšším věku a především u kuřáků.