Zhotovování výplní a dostaveb zubů
Naše zuby musí během života vykonat opravdu velmi náročnou práci. V průměru rozžvýkáme až 18 tun potravy. Proto je v případě zubního defektu nutno zhodnotit jeho rozsah a vhodnost umístění výplně, ale především její materiál.
Výběr materiálu je ovlivněn několika faktory. Zubní výplň plní funkci estetickou, ale také bezpečnostní, trvalou a musí být funkční.
Co ovlivňuje výběr výplně
Při výběru zohledňujeme kazivost zubů pacienta. To, kde je výplň umisťována, a jak velký je rozsah poškození zubu. Důležité je také zohlednění mechanické zátěže zubu. V neposlední řadě se přikláníme k přání pacienta. Po posouzení všech faktorů vybereme nejvhodnější ze tří typů zubních výplní.
Zubní výplňové materiály
- Amalgámová výplň
Jedná se o studenou slitinu stříbra, rtuti, mědi a cínu. Ta se ve tvárném stavu vkládá do dutiny zubu. Jedná se o pevný, tvrdý, trvanlivý, a především odolný materiál. Vhodná je u výplní postranních zubů a rozsáhlých výplní. Avšak jeho nevýhodou je jeho neestetičnost. Nutnost zasáhnout do zdravé tkáně zubu, aby byla zajištěna stabilita a odolnost výplně. Tyto výplně jsou vhodné u pacientů s nedostatečnou hygienou a vysokou kazivostí zubů.
Pro naše pacienty chceme především kvalitu, a proto při volbě amalgámu doporučujeme použití tzv. kapslovaného amalgámu, který minimalizuje práci s toxickou rtutí. V každé kapsli je již od výrobce vyváženě namíchán kovový prášek se rtutí, díky čemuž můžeme vyrobit kvalitní, mechanicky odolnou a trvanlivou slitinu vhodnou pro zacelení zubu.
- Kompozitní výplň – bílá
Tato speciální pryskyřice je naplněna rozemletým sklem a na zub se váže chemicky nebo mechanicky. Po osvícení kompozitní výplně se stává trvanlivou, ale vyžaduje vrstvení, tedy postupné nanášení tenkých vrstev a jejich osvěcování. Je to poněkud časově a technicky náročná metoda vyplňování zubů. Na druhou stranu se jedná o estetický materiál, u kterého není nutné zasahovat do zdravých částí zubů.
- Skloionomerní výplň
Tento materiál je především vhodný pro mléčné zuby a zuby s vysokou kazivostí. Je to alternativa jiných výplní s vysokou kvalitou, antibakteriálními vlastnostmi a jednoduchou manipulací. Nevýhodou této výplně je malá odolnost proti žvýkacímu tlaku.
Velkým přínosem je pak v dětské stomatologii. Hlavním důvodem je nutnost minimální invazivity. Při opravě zubu stačí pouze odstranit zubní kaz a vložit skloionomerní výplň.